Czym jest protetyka stomatologiczna i na czym polega?

Protetyka stomatologiczna to dział, który zajmuje się odtwarzaniem zgryzu oraz wyglądu zębów, w związku z ich utratą czy tez mocnym uszkodzeniem. Jeśli nie jest w takiej sytuacji możliwe zastosowanie niektórych metod stomatologii zachowawczej, która zawsze powinna być naszym pierwszym krokiem. Utrata stałych zębów może dotknąć praktycznie każdą osobę. Wynikać będzie nie tylko ze starości, ale również z pewnych innych kwestii, między innymi, gdy chodzi o zaniedbania w pielęgnacji zębów. Może być także wynikiem chorób czy też urazów. W tych wszystkich sytuacjach można jednak przywrócić zębom funkcjonalność i blask przez dobre zabiegi protetyczne. 

Rodzaje zabiegów protetycznych

W toku leczenia protetycznego stosuje się uzupełnienie braków w uzębieniu w postaci ruchomej oraz stałej. Do ruchomych uzupełnień zaliczać się będą protezy, które są z jamy ustnej wyjmowane. Stosuje się je najczęściej, gdy tracona będzie albo całość uzębienia albo zdecydowana większość. Istnieje kilka różnych odmian protez, wśród których wymienić można między innymi protezy akrylowe czy szkieletowe. Do stałych uzupełnień protetycznych zalicza się kilkuzębowe braki, a także korony stosowane przy odbudowywaniu zniszczonych zębów.

Protetyka stomatologiczna

Protetyka stomatologiczna daje również opcję do tego, by poprawić kształt, rozmiar i kolor zębów. Stosuje się do tego licówki, a więc płatki porcelany mocowane na licowej części zębów. Korzyści z protetyki stomatologicznej Korzystanie z usług protetycznych może przynosić wiele korzyści. Przede wszystkim uzupełnienia protetyczne staną się szansa na to, by odnowić warunki zgryzowo zwarciowe. Dzięki temu rozgryzanie oraz przeżuwanie pokarmów będzie przebiegać w odpowiedni sposób co umożliwi pracę całego układu pokarmowego.

Mocowanie protez

Ubytki zębów

Nawet pojedyncze ubytki zębów mogą powodować bowiem przesuwanie pozostałych i będzie to poważny problem.Pojawiać się będą także ubytki w kościach. Nie ma zębów w odpowiednim położeniu a to sprawia, że przestają one pełnić swoją funkcję w odpowiedni sposób, spożywanie posiłków będzie utrudnione. Istotne będzie również to, że dostajemy możliwość poprawy estetyki zębów, szczególnie gdy braki będą dotyczyć przednich zębów. Uzupełnienie protetyczne w takim miejscu sprawi, że będziemy mieli więcej pewności siebie, będziemy się mogli uśmiechać normalnie, nie będzie już obawy, że ktoś może te nasze braki w uzębieniu jakoś zobaczyć.

W dzisiejszych czasach to bardzo ważne, ponieważ bez dobrego uśmiechu trudno będzie nam funkcjonować w towarzystwie. Jednocześnie również piękny uśmiech może być szansą na osiągnięcie sukcesów w życiu zawodowym.

Kategorie: Protetyka - leczenie,

Autor

Mariusz Rajewski

Redakcja idered.pl