Protetyka - na czym polega leczenie protetyczne

Leczenie protetyczne polegać będzie na noszeniu przez pacjenta uzupełnień protetycznych, które określa się jako protezy to nic innego jak sztuczny twór, który ma za zadanie zastąpić utraconą część narządu żucia, hamować dalsze postępujące już zniekształcenie w uzębieniu oraz rozwój innych chorób jamy ustnej . Nie będą jednak stanowić biologicznej jedności z żywym organizmem tak jak się to dzieje, gdy chodzi i implanty. To jednak ciało obce, które odtwarza zniszczone albo tez utracone żeby czy też upośledzone funkcje jamy istnej i nieestetyczny wygląd.

Protezy stomatologiczne

Protezy stomatologiczne to tak naprawdę aparaty leczniczo – rehabilitacyjne. Prawda jednak jest taka, że bez względu na technologiczny postęp nadal proteza będzie ciałem obcym w naszym organizmie, w jamie ustnej. Dlatego nie powinno się zaniedbywać zębów, ponieważ przez to będzie można je stracić.

Od czego zależy wybór urządzenia protetycznego

Nawet w czasach regularnych kontroli stomatologicznych i leczenia systematycznego, niektórych problemów z uzębieniem nie będzie się dało pokonać. Dlatego wtedy może się okazać, że będzie trzeba ząb usunąć. Jeśli doszło do utraty zęba to trzeba takie braki szybko uzupełniać. Zęby to jedyna cześć ciała, której nie da się regenerować czy też przeszczepić.

Dofinansowanie protez

Znalezienie odpowiedniego uzupełnienia zależeć będzie od różnorakich czynników

- wiek pacjenta

- finansowe możliwości

- ilość brakujących zębów

- jakość i ilość zębów

- miejsce, gdzie jest brak

- postać zgryzu

- stan dziąseł i podłoża kostnego czy też błony śluzowej

- potrzeby oraz oczekiwania pacjentów - higieniczne nawyki.

Dla większości ludzi posiadanie trzecich zębów to problem wstydliwy, ale tak naprawdę większym wstydem powinny być dla nas braki w uzębieniu albo tez ich nieposiadanie w cale a nie noszenie protez, mostów czy tez koron. W dzisiejszych czasach posiadanie sztucznego uzębienia to przejaw troski o organizm, oraz poprawa estetyki jamy ustnej. Nowoczesne uzupełnienie protetyczne będzie dobrze się prezentować i będzie trwałe. Dzięki temu odzyskamy normalny zgryz, będziemy się również mogli czuć dużo pewniejsi siebie w różnych sytuacjach co ma oczywiście istotne znaczenie.

Kategorie: Protetyka - leczenie,

Autor

Karol Bachleda

Redakcja idered.pl