Protezy zębowe: stałe czy ruchome?

Zdarza się, że mimo starań sztuczne zęby będą naszą koniecznością,. Zanim zdecydujemy się na protezę i poznamy możliwości jakie daje nam protetyka warto zapoznać się z tym jak obecnie rozwinięta jest ta dziedzina oraz co ma nam do zaoferowania. Tutaj opcji będzie kilka i wiele zależeć będzie od naszych finansowych możliwości. 

Stałe uzupełnienia protetyczne: wkłady koronowe, implanty, licówki

Najprostszym uzupełnieniem będzie wkład koronowy, który odtwarza część koronową zęba i w pewnych sytuacjach może zastępować nam plombę. Kolor i kształt zęba poprawiają licówki. Te nakładki, które są bardzo cienkie przykleja się do jego zewnętrznej powierzchni i jest to coś na kształt stałej protezy. Innym typem będzie korona, która jest mocowana na oszlifowanym zębie albo też na wkładzie koronowo – korzeniowym. Protezą stałą będzie także most, który może uzupełniać brak jednego albo też kilku zębów. Funkcję filarów mostu pełnić będą zęby. Ostatni częściej wykonuje się mosty opierane na implantach, umożliwiają one uzupełnienie braku nawet wielu zębów, ale będą kosztowne. Dlatego przy dużych brakach raczej szuka się tańszych form.

Rodzaje protez ruchomych: szkieletowe, akrylowe, overdenture

Protezy mogą mieć formę częściową albo całkowitą. Te pierwsze bywają typu osiadającego a więc są opierane na błonie śluzowej w wyrostku zębodołowym. Lepsze są protezy szkieletowe, które opierają się na własnych zębach. Dzięki temu nie osiadają a przenoszenie sił żucia będzie zbliżone do fizjologicznego. Mają one wytrzymała metalową podstawę i dzięki temu charakteryzują się lepszą stabilnością i są łatwiejsze w utrzymywaniu higieny. Pojawia się mniejsze ryzyko chorób przyzębia. Najczęściej elementami, które dają szansę na ich montowanie będą metalowe klamry, ale możliwe będzie również stosowanie specjalnie przygotowanych zatrzasków.

Most protetyczny

Rozwiązanie takie jest droższe, ponieważ konieczne jest założenie koron na niektóre własne zęby. Przy bezzębiu wykonuje się akrylowe protezy całkowite. Górne na ogół dobrze się trzymają zaś dolne są mało stabilne. Ten problem rozwiązać będzie można, gdy wszczepi się dwa implanty. Zapobiegają nadmiernej ruchomości tego uzupełnienia i nieco większy komfort. Trzeci rzadziej spotykany typ protez to Overdenture, a wiec takie które sa oparte na korzeniach własnych zębów zaopatrzonych w różnorakie zaczepy.

Znajdują zastosowanie przy resztkowym uzębieniu, w momencie, gdy korzenie zębów są słabe albo będzie ich mało. Mają zaś stanowić wyłącznie filary mostu. Instaluje się na nich specjalne zatrzaski, które mocują ruchomą protezę i będą mogły odtworzyć łuk zębowy.

Kategorie: Protezy zębowe ,

Autor

Dariusz Jurczyk

Redakcja idered.pl