Czym są protezy zębowe?

Czym są protezy zębowe?

Protezy zębowe mają zastępować brakujące zęby. Mogą one mieć wyjmowany charakter i potem na nowo będzie można je wkładać do jamy ustnej. Niektórzy przyzwyczajają się do noszenia protez, ale protezy tak naprawdę nigdy nie będą zastępować naturalnych zębów. Jednak obecnie dostępne protezy wyglądają naturalniej i są wygodniejsze niż kiedykolwiek wcześniej.

Rodzaje protez zębowych

Istnieją dwa podstawowe typy protez zębowych, pełne oraz częściowe. Dentysta może nam pomóc w wybraniu typu protezy, jaki najlepiej będzie odpowiadać pacjentowi. W zależności od konieczności zastąpienia niektórych czy wszystkich zębów różne mogą być związane z tym koszty.

Jak działają protezy zębowe?

Protezy pełne są wyposażone w dopasowaną do dziąseł podstawę akrylową, w kolorze śluzówki jamy ustnej. Podstawa protezy górnej będzie zakrywać podniebienie a podstawa dolna ma charakter podkowy, dzięki temu pasuje do języka. Protezy zębowe są wykorzystywane w laboratorium dentystycznym z wykonanych odcisków. To dentysta musi określić, który z trzech typów protezy będzie dla nas najlepszym dostępnym rozwiązaniem.

Tradycyjna proteza pełna

Tradycyjna proteza pełna umieszczona jest w jamie ustnej, gdy usunięte będą wszystkie zęby i wygojone tkanki. Wygojenie może trwać kilka miesięcy, w którym to czasie pacjent pozostaje pozbawiony zębów.

Jakość protez zębowych

Bezpośrednia proteza pełna

Bezpośrednia proteza pełna jest zakładana niezwłocznie po usunięciu pozostałych zębów. Podczas wizyty dentysta wykonuje pomiar i modele szczęki. Zaletą protez bezpośrednich będzie to, że pacjent nigdy nie jest bez zębów, to jednak muszą one być ponownie dopasowane od rozpoczęcia użytkowania.

Proteza częściowa

Proteza częściowa opierać się będzie na metalowej ramce, którą mocuje się do naturalnych zębów. Czasem korony umieszczane na niektórych naturalnych zębach i służą jako punktu zakotwiczenia dla protezy zębowej. Protezy częściowe są wyjmowanymi urządzeniami względem mostów.

Ile czasu może trwać przyzwyczajanie się do protezy?

Nowa proteza powodować może dziwne uczucie lub też dyskomfort przez kilka tygodni. Jedzenie i mówienie z protezą może wymagać praktyki. Często pojawić się może uczucie ucisku albo luzu, gdy mięśnie policzków oraz języka będą się uczyć utrzymywać protezę na swoje miejsce. Nierzadko występuje również nadprodukcja śliny, uczucie zbyt małej ilości miejsca na języka oraz na niewielkie podrażnienie. Dlatego warto się przygotować na to, że do protezy zębowej należy się przyzwyczaić zanim będziemy się z nimi dobrze czuli.

Kategorie: Protezy zębowe ,

Autor

Karol Bachleda

Redakcja idered.pl