Rodzaje protez zębowych

Sztuczna szczęka to nierzadko temat żartów. Wyjątkowo często żartują z niej dzieci. Jednocześnie proteza jest najlepszym sposobem na to, aby znowu cieszyć się pięknymi zębami. Obecnie wyróżnia się kilka rodzajów protez. 

Na jaką postawić?

Jakie są cechy charakterystyczne rozmaitych protez?

Rodzaje protez

Dostępne dzisiaj na rynku protezy wykonywane są tak, że swoim wyglądem bardzo mocno przypominają naturalne uzębienie.

Protezy częściowe

Stosuje się je wówczas, gdy dana osoba ma uzębienie niekompletne. Sztuczne zęby do złudzenia przypominają zęby naturalne. Jednocześnie doskonale spełniają takie zadania, jak rozdrabnianie pokarmu. Pozwalają również na prawidłową artykulację. Protezy częściowe składają się z metalowej ramy, do której przymocowane są implanty zębów. Aby taką protezę umocować, sięgać się po elementy kotwiczące.

Protezy całkowite

Stosuje się je wówczas, gdy dana osoba całkowicie utraciła zęby w górnej bądź dolnej szczęce. Protezy takie mocuje się w sposób uniemożliwiający jej poruszanie się bądź podniesienie na skutek napięcia mięśni mimicznych twarzy, mięśni żucia oraz ruchów, jakie wykonuje błona śluzowa. W przypadku takiej protezy nie można wykorzystać zębów do tego, aby podeprzeć sztuczne uzębienie.

Sztuczna szczęka

Jak więc taka proteza utrzymuje się w jamie ustnej?

Okazuje się, że tego rodzaju protezy dobrze trzymają się dość rzadko. Długotrwałe noszenie protezy całkowitej może sprawić, że dojdzie do zaniku kości szczęki oraz żuchwy. Pojawić może się również ból, a nawet może dojść do powstania odleżyn. Obecnie protezy całkowite dzieli się na tradycyjne pełne oraz bezpośrednie pełne.

Proteza pełna tradycyjna

Aby mogła zostać założona, wszystkie tkanki muszą być całkowicie wyleczone. W efekcie może być tak, że przez pewien czas pacjent będzie zmuszony radzić sobie bez zębów.

Proteza tymczasowa

To rozwiązanie jedynie na pewien czas. Jest wykonywana przed usunięciem zębów niemalże w trybie natychmiastowym. W efekcie pacjent nie musi zmagać się z dyskomfortem, jaki pojawia się wówczas, gdy chociaż w pewnym stopniu brakuje mu uzębienia.

Proteza pełna bezpośrednia

W tym przypadku pacjent nie jest skazany na życie bez zębów, kiedy oczekuje na protezę. Po ocenie stany tkanek, przeprowadzeniu wszystkich pomiarów oraz wykonaniu modeli szczęki dochodzi do stosunkowo szybkiego umieszczenia sztucznych zębów na swoim miejscu. Trzeba jednak pamiętać, że proteza tego rodzaju wiąże się z koniecznością częstych wizyt u specjalisty. Nowe zęby muszą być właściwie dopasowane. Wynika to z tego, że podpierająca je kość zmienia swój kształt.

Kategorie: Protezy zębowe ,

Autor

Dariusz Jurczyk

Redakcja idered.pl