Akrylowe protezy zębowe - co nas czeka?

Protezy akrylowe

Proteza akrylowa to uzupełnienie protetyczne, które będzie odbudowywać braki zębowe oraz przywróci funkcję żucia oraz estetykę uśmiechu. Składa się z akrylowej płyty i osadzonych tam zębów. Kształt zębów będzie się dobierać indywidualnie do każdego pacjenta. Zęby najczęściej wykonuje się z akrylu, kompozytu lub porcelany w droższych wersjach.

Wyróżniamy protezy całkowite i częściowe. Te całkowite są realizowane przy bezzębiu w szczęce, proteza górna, żuchwa a także proteza dolna. Całkowita proteza będzie się trzymać w jamie ustnej dzięki temu, że jest tam specjalna warstwa mocująca pomiędzy płytą protezy a szczęką oraz żuchwą. Ponieważ płyta w górnej protezie jest rozbudowana i sięgać będzie do końca twardego podniebienia oraz trzyma się najczęściej dobrze mimo tego, że nie ma zaczepów oraz klamr. Sprawa wygląda nieco gorzej w przypadku, gdy chodzi o całkowitą dolną protezę.

Siła przyssania nie jest tak duża i dlatego pojawia się problem z tym, by utrzymywać ją stabilnie, może ona się wysuwać i utrudniać mówienie. W takim przypadku pojawia się również często zanik wyrostków zębodołowych i do dobrego trzymania potrzebne mogą być specjalne dwa implanty, które wzmocnią te elementy i proteza będzie na nich zapinana. Czasem pomagać może także krem mocujący do protez, które w jakieś mierze zwiększać mogą przyczepność uzupełnienia.

Protezy częściowe

Protezy częściowe wykonuje się, gdy brakować będzie kilku albo kilkunastu zębów. Płyta protezy jest zredukowana. W takim przypadku wiec siła przyssania oraz trzymanie protezy jest mniejsze. W tym przypadku głównie trzymana będzie przy pomocy metalowych klamer, wykonywanych na własnych zębach. Czasami warunki w ustach mogą wymusić ułożenie klamer na przednich zębach i to sprawi, że będą one widoczne. Pacjentom często przeszkadzać będą metalowe druciki na zębach i zdecydują się na ich usuwanie, ale to może sprawić, że stabilizacja protezy będzie dużo grosza.

Higiena protez zębowych

Pojawiać się mogą przemieszczenia, grozić to może wypadaniem. Optymalnie będzie można montować cztery klamry na najbardziej oddalonych zębach. Można także pomyśleć o realizacji tak zwanych mikroprotez, które potem umożliwią utrzymywanie gotowego wypełnienia na miejscu. Niektórzy pacjenci nie chcą stosowania klamer ze względów estetycznych i szukają innych możliwości.

Zredukowana mocno wpływa na to, że nie będzie stabilizacji i dlatego utrzymywanie takiej protezy może się okazać problemowe. Nie ma się więc co dziwić, że cały czas szuka się w miarę możliwości innych opcji. Często okazuje się, że jest tutaj wyłącznie walor estetyczny takiego uzupełnienia a kompletnie nie ma waloru praktycznego i funkcjonalnego.

Kategorie: Protezy zębowe ,

Autor

Karol Bachleda

Redakcja idered.pl