IMPLANTY W STOMATOLOGII

Co roku w naszym kraju wszczepia się około siedemdziesiąt tysięcy implantów. Już jednak u naszych zachodnich sąsiadów, a więc w Niemczech już przeszło milion. Trudno podać jednoznaczne powody, dla których tak mało Polaków w dalszym ciągu decyduje się na implanty. Możliwe jest, że w znacznej mierze wynika to z niepewności, a także licznych obaw wynikających z niewiedzy.

Tak naprawdę przeciętny Polak bardzo mało wie na temat tej metody. A najczęściej boimy się tego, co jest nam obce. W mediach nie brakuje mitów, które mówią o zębach mocowanych na śrubach. Takie mity sprawiają, że dystans do implantów staje się coraz większy. Dokładnie z tego powodu leczenie implantologiczne postrzegane jest jako bardzo bolesne, nowe i jednocześnie sprawdzone w niedostatecznym stopniu. Mało kto jest świadomy tego, że ta nowoczesna metoda leczenia znana jest od pięćdziesięciu lat.

Jak działają implanty

Fenomen zjawiska osseointegracji, na którym oparte jest leczenie przy pomocy implantów, polega na trwałym połączeniu, jakie tworzy się między powierzchnią implantu a kością pacjenta. Dzięki temu lekarz ma możliwość odtworzenia brakujących korzeni zębowych. Następnie możliwe staje się protetyczne odbudowanie koron. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest to, że implant symuluje kość. Tkanka kostka, w której po usuniętych zębach znajduje się luka, wykazuje bardzo silną tendencję do zanikania. W efekcie z czasem mogą pojawiać się zaburzenia nie tylko estetyczne, ale również funkcjonalne. Wśród problemów wymienić należy między innymi trudność w utrzymaniu protez, a także ich szczelności.

Pora na implanty

Czy wszczepianie implantów zębowych boli?

Wiele osób nie potrafi pokonać bariery, jaką jest strach przed bólem. Okazuje się jednak, że jest on całkowicie bezpodstawny. Obecnie stomatolog ma do dyspozycji tak skuteczne sposoby znieczulenia, że nawet wyrywanie zęba nie wiąże się z dolegliwościami bólowymi. Dobranie odpowiedniej dawki leku oraz typu znieczulenia sprawia, że komfort ma zapewniony zarówno pacjent, jak i lekarz. Nie należy również obawiać się bólu po zabiegu. Wystarczy zastosować odpowiednie leki, aby ból został całkowicie wyeliminowany.

Jak długo trwa leczenie implantologiczne?

Wielu ludzi jest błędnie przekonanych, że procedura wszczepienia implantu zajmuje miesiące, a do jej zakończenia towarzyszyć nam będzie szczerbaty uśmiech. To, jak długo trwa leczenie jest kwestią indywidualną. Stosowane dzisiaj techniki sprawiają jednak, że czas ten jest maksymalnie skracany. W sprzyjających warunkach może to być nawet jeden dzień.

Autor

Mariusz Rajewski

Redakcja idered.pl