Jak dbać o sztuczny uśmiech?

Dlaczego protezy zębowe wymagają starannej higieny?

Osoby noszące protezę zębową muszą również dbać o higienę jamy ustnej. Co więcej, higiena powinna być jeszcze bardziej intensywna. Na powierzchni protez, które są użytkowane pojawia się płytka. Jej skład jest zbliżony do płytki nazębnej. Zbudowana jest z tak zwanej matrycy oraz drobnoustrojów. Są to bakterie i grzyby, które naturalnie występują w jamie ustnej. Nawet duża ilość drobnoustrojów w przypadku warunków fizjologicznych nie stanowi zagrożenia dla zdrowia osób, które użytkują protezy. Problem pojawia się w momencie, gdy dochodzi do ich nadmiernego namnożenia. Szczególnie licznie bakterie oraz grzyby namnażają się pod protezą górną. 

Resztki jedzenia, które pozostają po spożywaniu posiłków dostają się między protezę a dziąsła. W efekcie pojawiają się punkty uciski, a także miejsca będące doskonałą pożywką dla bakterii i grzybów, które intensywnie się namnażają, tworząc coraz bardziej skomplikowane struktury. W czasie procesów, które przeprowadzają wspomniane drobnoustroje dochodzi do wytwarzania substancji, które wpływają niezwykle drażniąco na tkanki. W przypadku osób, które zaniedbują codzienną higienę jamy ustnej mogą rozwijać się stany zapalne, infekcje bakteryjne oraz grzybicze w obrębie jamy ustnej.

Pielęgnacja protezy zębowej

Pacjenci, którzy stosują protezę powinni pamiętać, aby codziennie czyścić ruchome uzupełnienia protetyczne. Po spożyciu każdego większego posiłku protezę należy wyjąć, a następnie przy pomocy specjalnej szczoteczki do protez usunąć wszystkie resztki pokarmowe. Szczoteczka ta posiada dwie główki. Zalecane jest również, aby czyścić protezy, wykorzystując do tego celu specjalne tabletki czyszczące.

Infekcja jamy ustnej

Środki takie można stosować jednak wyłącznie poza jamą ustną. Nigdy nie wolno zamiast nich używać mydła, płynu do mycia naczyń oraz detergentów. Sięgając po tabletki czyszczące, należy stosować się ściśle do zaleceń producenta. Zanim protezę umieścimy w jamie ustnej należy dokładnie ją opłukać pod bieżącą wodą. Trzeba również pamiętać, że do czyszczenia protez używać letniej, a nie wrzącej wody.

Przechowywanie protezy zębowej

Zaleca się, aby protezę zdejmować na noc. Jej noszenie przez całą dobę sprawia, że naloty bakteryjne mogą tworzyć się zdecydowanie szybciej. Po oczyszczeniu protezę należy przechowywać w środowisku suchego powietrza. Dzięki temu proteza chroniona jest przed namnażaniem się grzybów. W aptekach dostępne są specjalne pudełeczka przeznaczone do przechowywania protez.

Autor

Mariusz Rajewski

Redakcja idered.pl