Jak wybrać dobrą protezę zębową?

Zadaniem protez zębowych jest zwiększenie komfortu życia tych osób, które muszą je nosić. Dla zdecydowanej większości z nich proteza zębowa jest bowiem bardzo nielubianym obowiązkiem. Tymczasem noszenie protezy zębowej wcale nie musi być uciążliwe. Obecnie dostępne są nowoczesne protezy stabilizowane na implantach.

Czy są lepszym rozwiązaniem od tradycyjnych protez? Na czym polega ich innowacyjność?

Tradycyjne protezy zębowe

Klasyczna proteza utrzymywana jest na błonie śluzowej jamy ustnej, czyli na dziąsłach. To właśnie na dziąsła kładziony jest największy nacisk w momencie, kiedy przeżuwany jest pokarm. Naukowcy oszacowali, że użytkowanie tradycyjnej protezy zapewnia pacjentowi jedynie 25% wyjściowej siły żucia, którą dysponujemy wówczas, gdy mamy swoje własne zęby. Oznacza to, że jedzenie takich twardych pokarmów, jak jabłka oraz orzechy znajduje się poza zasięgiem posiadaczy protez. Siła, która towarzyszy ich gryzieniu jest bowiem tak duża, że mogłoby dojść do pęknięcia lub złamania protezy. Stanowiłoby to oczywiście ogromny problem dla pacjenta.

Nowoczesne protezy zębowe

Rozwiązaniem jest nowoczesna proteza stabilizowana na implantach. Taka proteza – zarówno ta wyjmowana, jak i stała – sprawia, że nacisk, który towarzyszy przeżuwaniu pokarmów przenoszony jest na implanty oraz kość. W efekcie pacjent ma zachowaną taką samą siłę żucia jak ta, która pojawia się w przypadku naturalnych zębów. Nie dochodzi więc do pogorszenia jakości żucia. Wybierając protezę, pacjenci zwracają uwagę nie tylko na możliwość sięgania po ulubione potrawy, ale również komfort użytkowania.

Żele do protez

Ruchoma proteza jest niedopasowana

W efekcie może obcierać dziąsła oraz uwierać. Powoduje to naprawdę dotkliwy ból, który trudno znieść. Poza tym konieczne jest stosowanie specjalnego żelu. Mimo niego i tak może zdarzyć się, że w czasie emocjonującej rozmowy bądź podczas wybuchu śmiechu proteza wypadnie, powodując ogromne skrępowanie u osoby, która z niej korzysta. Dlatego coraz większą popularnością cieszą się protezy mocowane na stałe. Proces przyzwyczajenia do nich zachodzi o wiele szybciej. Takie rozwiązania kosztują również coraz mniej. W efekcie coraz więcej osób może sobie pozwolić na ich zakup.

Autor

Dariusz Jurczyk

Redakcja idered.pl